sklep-kibica-worldoffan

Czy ruch kibicowski w Polsce umiera?

Kibice

W ostatnich latach przyjęło się, by mówić, że na stadionach pojawia się coraz mniej kibiców, że ich zainteresowanie sportem, zwłaszcza piłką nożną, maleje. Czy jednak chodzi o samo w sobie kibicowanie? Oglądanie sportowych wydarzeń? Czy może niechęć do skandalicznie niskiego poziomu, jaki nierzadko prezentowany jest na polskich boiskach? No właśnie…
Zatem możemy przyjąć, że nie to nie ruch kibicowski zamiera. Zamiera cierpliwość do setek nieudanych zagrań, do porażek, do głupich usprawiedliwień itd. Kibice, nawet ci najzagorzalsi, także mają swoją granicę, która najwyraźniej właśnie została przekroczona.

Bo ruch kibicowski wcale nie zamiera. Ultrasi to wciąż licząca się grupa, mająca po prostu dość śmiania im się w twarz. To, że jest ich mniej na stadionach, nie znaczy, że jest ich mniej w ogóle. Szaliki klubowe, odzież kibicowska, czy szeroko pojęte gadżety kibicowskie to wciąż towar bardzo często widoczny na ulicach.

Sklep kibica

Sklepy kibica nie świecą pustkami, które straszą na stadionach. Ruch kibicowski to nie tylko areny sportowe, choć to właśnie z nich się wywodzi. To także mentalność, chęć przynależności do danej grupy, sympatyzowanie z historią klubu, z jego barwami i herbem.

Kiedyś kibice gadżety związane ze swoim klubem wytwarzali sami. Dziś mogą je swobodnie kupować w sklepach kibicowskich rozsianych na terenie całego kraju. Coraz modniejsze są też sklepy internetowe, gdzie zwykle jest taniej.